Jen firewall nestačí

Zabezpečení podnikových sítí a počítačů dlouho nepatřilo mezi investiční priority managementu českých firem. Mnohé z nich stále používají zabezpečení na úrovni domácích počítačů. A poslední měsíce ukázaly, že to je obrovská chyba. Vynucený přechod z kancelářského prostředí na home office naplno odhalil díry v systémech, které kyberzločinci dokážou hbitě využít ke svým útokům.

Pandemie koronaviru sice může firmy a organizace postrčit k rychlejší digitalizaci, ale bez opomíjeného zabezpečení to nepůjde. „Poslední měsíce ukázaly dva trendy – prvním je velký nárůst práce mimo prostředí tradičních kanceláří, druhým je velká snaha o velmi rychlou digitalizaci vnitřních procesů organizací nebo firem. Ty na to logicky musí reagovat i z pohledu technologické bezpečnosti,“ říká Rudolf Urbánek, generální ředitel Microsoftu pro Českou republiku a Slovensko.

Nepřipravené firmy a organizace tak narychlo hledají cesty, jak bezpečnostní mezery zalátat. Zvládnutí datové bezpečnosti a ochrany soukromí je pro efektivní digitalizaci a práci na dálku nezbytností.

Když děláte něco pod tlakem, rychle, bohužel se dají očekávat chyby. A to vytváří ideální situaci pro potencionálního útočníka.

ředitel sekce Bezpečnost Národní agentury
pro komunikační a informační technologie Vladimír Rohel

„Výzvou poslední doby je určitě rychlost, s jakou se obrovské množství práce přesunulo z fyzického světa do digitálního. Některé firmy a organizace i při této rychlosti zvládly zabezpečení dobře, ale je i řada těch, které udělaly mnoho kompromisů. A ty ještě čeká dost práce,“ podotýká Urbánek.

Přístup k zabezpečení firemních systémů se přitom výrazně mění. Největší výzvou je ochrana sdílených dat, komunikace na dálku a koncových zařízení, kterými už nejsou jen pevné počítače v kancelářích, ale také laptopy, tablety či telefony. Často přitom jde o soukromá zařízení zaměstnanců, kteří je používají ke své práci.

Bez firemní strategie se bezpečnost bortí, vzniká „shadow IT” a citlivá firemní data a dokumenty kolují bez kontroly po nezajištěných soukromých úložištích.

„Udělala se spousta chyb. Ti chytřejší se z toho velmi rychle poučí a začnou si procesy nastavovat správně,“ říká ředitel sekce Bezpečnost Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimír Rohel.

Hradby padly

V minulosti hrály nejdůležitější roli firewally a antiviry – firmy stavěly hradby před útočníky a zaměstnance i data držely uvnitř. S rostoucí potřebou dělat byznys i mimo firemní prostředí v hradbách postupně přibývaly brány, vstupy pro zabezpečené připojování například prostřednictvím virtuálních privátních sítí (VPN).

„Firmy ale pořád řešily IT tak, aby byly schopné své prostředí a data hlavně schovat a dobře bránit. V dnešní době už ale nestačí jen sledovat servery a interní sítě. Lidé se postupně rozprchli za hradby. V posledních měsících uvnitř hradeb vlastně nezůstal téměř nikdo, zaměstnanci museli pracovat mimo firemní prostředí a prostor, který je třeba chránit, se obrovsky rozšířil," říká Jan Krob, šéf bezpečnostní divize poradenské společnosti Accenture pro Česko a Slovensko.

V průměru je řádně zabezpečeno jen 5 % firemních složek.

Technologická společnost Varonis

S probořením zdí přibývají i slabiny a příležitosti pro kybernetické útoky, které jsou v současnosti mnohem lépe cílené a propracované než před pár lety. „Bohužel v mnoha organizacích se toho v posledních letech moc nezměnilo. Úspěšné kybernetické útoky z poslední doby by nás měly poučit," podotýká Vladimír Rohel.

6 základních pilířů moderní ochrany
Identita — Ověřujte všechny identity pomocí silného ověřování.
Zařízení — Získejte přehled o všech zařízeních, která mají přístup k vaší síti.
Aplikace — Odhalte stínové IT, monitorujte a kontrolujte přístup k aplikacím pomocí analýzy v reálném čase.
Síť — Šifrujte veškerou interní komunikaci, omezujte přístup pomocí zásad a segmentujte sítě.
Infrastruktura — Využívejte detekci hrozeb v reálném čase, automaticky blokujte a označujte rizika a zaveďte principy přístupu pomocí nejnižších možných oprávnění.
Data —Klasifikujte, označujte a šifrujte data, abyste je chránili, ať jsou uložená kdekoli nebo se přesouvají kamkoli.

Jaké nástroje potřebují firmy, aby byly schopny držet krok s moderními typy ataků? Přečtěte si kapitolu Jak na účinný štít.

Nemáte čas na čtení? To nejdůležitější z tohoto speciálu si můžete v klidu poslechnout v našem podcastu s Danielem Hejdou ze CyberRangers a Petrem Vášou z Microsoftu.

Pošli to dál: FacebookTwitterLinkedIn


⟵ Zpět na výběr tématu